Co sprawdzać kupując używany samochód?

Używane auto to marzenie wielu osób, ale często te marzenia stają się koszmarem. Dlaczego tak się dzieje? Na pewno w złym miejscu kupujemy samochody. Szukamy super okazji, co oznacza super stan, niski przebieg i jeszcze niższą cenę.

Zastanówmy się czy ktoś sprzedaje super samochód, który jest w takim stanie i w takiej cenie? Na pewno coś musi w nim być nie tak. W Polsce problemem jest to, że samochód ma być wizualnie super. To znaczy, że nawet, jeśli był rozbity to trzeba go naprawić, polakierować i pod domem albo pod blokiem ma przykuwać oko sąsiada. Co z silnikiem? To mało ważne, bo przecież sąsiad tego nie widzi. Jedyne, co nas interesuje to przebieg. Najlepiej żeby nie był większy niż dwieście tysięcy kilometrów. Dla wielu Polaków jest to granica oddzielająca złom od samochody, który może jeszcze jeździć. Niestety takie mamy podejście do tego tematu, dlatego później się dziwimy, że nasz oszukują.

Co w samochodzie trzeba sprawdzać żeby nie dać się oszukać?
Na pewno trzeba sprawdzać VIN. Nie jest to trudne, ale wiele informacji nie znajdziemy w Internecie. Trzeba zapłacić firmie, która się tym zajmowała do tej pory. Wiemy wtedy czy samochód ma taki przebieg czy nie. Jeśli w ciągu roku jego przebieg w Niemczech był w graniach czterdziestu tysięcy, ale nagle spadł do dziesięciu tysięcy kilometrów na rok to coś jest nie tak. Jeśli to samochód, którym jeździło się na taxi i wychodzi na to, że taksiarz robił dwadzieścia tysięcy w rok to jest to totalną bzdura. Czasami sami wierzmy w coś, co nie jest prawdą, ale nie chcemy tego sprawdzać. Dziwimy się też tym, że samochód ma dwieście tysięcy kilometrów na liczniku i wiecznie się psuje.

Skoro on ma trzy razy tyle to nie ma się, co dziwić. Nic nie jest wieczne i trzeba mieć tego świadomość. Jeśli chcemy mieć samochód z pewnego źródła to wybieramy firmę oferująca samochody poleasingowe. Wtedy problemów nie ma, bo jeśli na liczniku jest dwieście tysięcy kilometrów to właśnie tyle jest. Samochód, który ma trzy czy pięć lat, mimo że był wykorzystywany w firmie to jest zadbany i co ważne serwisowany. Takim samochodem można będzie jeszcze długo czas jeździć i właśnie o to nam chodzi. Wadą taki samochodów może być kolor biały czy często ubogie wyposażenie.

Tylko, że trzeba się zastanowić czy chcemy mieć samochód super wyposażony czy samochód, który zawiezie nas tam gdzie chcemy i nigdy nas nie zawiedzie? Musimy sobie sami na to pytanie odpowiedzieć. Wtedy wybierzemy dla siebie samochód, który idealnie spełnia nasze wszystkie oczekiwania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *